Pies to jeden z najczęściej wybieranych towarzyszy naszego życia. Jest wiernym przyjacielem, wspaniałym towarzyszem wypraw i zabawy, a także kompanem podczas odpoczynku. Nic więc dziwnego, że każdy właściciel stara się zapewnić mu jak najlepsze życie, w tym odpowiednie pożywienie. Zastanówmy się wspólnie, co powinno się w nim znaleźć.

Mięsożerca. Zadbajmy o to, by rzeczywiście jadł mięso

Aby mówić o odżywianiu psa w prawidłowy sposób, warto zacząć od tego, jaką ma naturę. Każdy z nas wie, że choć obecnie mamy całe setki różnorodnych psich ras, wszystkie mają wspólnego przodka – wilka. To wspaniałe, piękne, dzikie zwierzę jest oczywiście drapieżnikiem i choć nasi pupile w domach nie zawsze mają z nim wiele wspólnego, ta cecha wciąż pozostaje aktualna. Są drapieżnikami i potrzebują mięsa do prawidłowego rozwoju.

Jak każdy mięsożerca, pies potrzebuje dużej ilości zwierzęcego białka do swojego rozwoju. Również zwierzęce tłuszcze są dla niego wskazane i pozwalają mu cieszyć się pełnią życia. Czego zatem w naturalnej psiej diecie jest najmniej? Węglowodanów oraz dodatków roślinnych, choć oczywiście każdemu psu może się zdarzyć, że zje także rośliny w poszukiwaniu witamin czy błonnika.

Odpowiedni skład psiej karmy

Wiedząc o tych kilku podstawowych faktach, możemy skupić się na wyborze najlepszej karmy dla psa. Aby podjąć prawidłową decyzję o tym, która z nich będzie najlepsza, warto mieć na uwadze ich skład analityczny, czyli dokładne informacje o tym, jakie związki i w jakiej ilości znajdują się w pożywieniu.

Najlepsza karma dla psa powinna zawierać jak najwięcej produktów pochodzenia zwierzęcego lub rybnego – mięsa, podrobów, tłuszczu. Absolutne minimum, szczególnie w suchej karmie, to 50%, choć oczywiście jeśli będzie ich więcej, tym lepiej. Mięso powinno przekładać się na około 30% zawartość białka w całej karmie. Do tego powinno dochodzić około 20% tłuszczów. Węglowodany powinny znaleźć się w karmie w mniejszej ilości, gdyż mogą powodować otyłość, zwłaszcza u ras mało ruchliwych. Ostatnie składniki, których nie może zabraknąć, to oczywiście witaminy, minerały, popiół oraz błonnik.

Czego nie powinna zawierać sucha karma dla psa?

Wybierając karmę dla naszego pupila, musimy zwrócić uwagę też na to, czy nie ma w niej zbędnych i nieodpowiednich składników. W pożywieniu dla zwierząt nigdy nie powinny pojawiać się takie składniki jak konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty, a także zboża. Są one potencjalnym źródłem alergii i podrażnień pokarmowych, a co więcej – są też bogatym źródłem węglowodanów, które sprawia, że u psów może łatwo wystąpić nadwaga.

Czy warto wybierać suche karmy dla psów?

Suche karmy dla psów to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ są łatwe w przechowywaniu i podawaniu. Nie wymagają specjalnej obróbki przed podaniem i większość psów wprost je uwielbia. Może także przyczyniać się do usuwania osadu z zębów, co zapewni im znacznie dłuższą świeżość i brak chorób. Wiele karm suchych jest też nieco tańszych dla właściciela.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here